Přihlášení
+420 602 756 417
VOLEJTE NA ČÍSLO
info@expertstyle.cz
Napište nám

Kod

Minulý týden jsme vedli velmi příjemný rozhovor s někým, kdo kadeřnickému řemeslu nejen rozumí, ale kdo jej dělá celou řadu let srdcem. Zároveň osobností, o které můžeme říci, že patří mezi naše TOP kadeřníky, a kdo zastává významné postavení v České republice právě v kadeřnickém odvětví. Není jím nikdo jiný, než pan Václav Pražák, prezident Asociace kadeřníků v ČR.

Rozhovor s ním byl nesmírně zajímavý a my vám z něj dáváme „ochutnat“.

1. Můžete nám říci, jak jste se dostal k profesi kadeřníka a proč jste se pro ni rozhodl?

Dalo by se říci, že jsem se k profesi kadeřníka dostal náhodou. Pocházím z rodiny řemeslníků a bylo tedy jasné, že se budu věnovat nějakému řemeslu. K profesi kadeřníka mě inspiroval kamarád mého otce, se kterým otec tehdy chodil do hospody. Mně se tento obor natolik zalíbil, že svého rozhodnutí vůbec nelituji, ba dokonce naopak.

2. Myslíte si, že může Vaši profesi vykonávat každý s potřebným vzděláním, nebo že musí člověk mít nějaké osobní předpoklady (např. cit pro krásu)?

Samotné vzdělání vůbec není rozhodující. To vám dá jen určitý znalostní základ. Důležitá je schopnost empatie, porozumění lidem a chuť. Musíte pochopit, jaký každý člověk je. Vždyť profese kadeřníka je jednou z mála činností, kdy se lidem fyzicky přibližujete, kdy se jich dotýkáte. Mezi další takové profese patří snad už jenom lékaři a maséři. A proto je podstatné vcítit se do druhého a napojit se na něj. Pak poznáte, i jaký účes mu bude slušet, který účes ho dotvoří.

3. Co je pro Vás osobně krása?

Krása je pro mne příroda. Vše spojené s přírodou. Ostatně, v dnešní době od řady lidí slyšíme o návratu k přírodě. Krásná je pro mne voda, „umění“ stvořené samotou přírodou.

4. Existují ve Vaší profesi lidé, kteří Vás obdivují? A jaké vzory máte naopak Vy?

Jaké mám vzory? Musím se vrátit na počátek, k těm, které obdivuji nejvíce. A to jsou moji rodiče. Dále mě inspirovali i lidé, od kterých jsem se učil, mistři kadeřnického řemesla. Ti, co dělali profesi nejen na vysoké úrovni, ale také srdcem.

5. Jak hodnotíte český trh z hlediska stylu, image a krásy? Je snadné rozvíjet se v této oblasti?

Český trh je stejný jako trh v řadě jiných zemích. V dnešní době opět potkáváme to, co bylo moderní dříve. Ono je vlastně těžké objevit něco nového, vše už tady jednou bylo. Osobně mne těší, že jsem nezřídka přicházel s něčím, co se u nás následně během dvou let uchytilo. Já osobně preferuji „klasiku“.

6. Existuje nějaká výhoda, kterou kadeřníci v ČR mají a kterou v jiných zemích nenajdeme? A naopak něco, co kadeřníkům komplikuje práci?

Nemohu říci, že by se v České republice dala najít nějaká výhoda nebo naopak nevýhoda oproti zahraničí. Jsem hodně zcestovalý, a tak si troufám říci, že samotná profese kadeřníka je všude stejná, nebo minimálně velmi podobná. I lidé jsou v základu takoví.

7. Pociťujete dnes nějaké rozdíly v profesi kadeřníka oproti tomu, kdy jste začínal?

Nyní máme mnohem větší možnosti, lepší materiály, mnohem více příležitostí se zdokonalovat, cestovat, poznávat svět, jezdit na výstavy, na soutěže. Měl jsem štěstí, že mě toto všechno potkalo a měl jsem možnost jezdit, soutěžit a prezentovat se. Trochu mi je líto, že se dnes na soutěžích odstoupilo od takové té “klasiky“, kdy za určitý čas musel kadeřník vytvořit na jednom člověku určitý účes, který se poté hodnotil. To mi trošku chybí. Ta soutěživost v přímém přenosu.

8. Co si myslíte o profesních soutěžích? Doporučil byste kadeřníkům účastnit se takových soutěží a proč?

Určitě doporučuji. Já jsem soutěživý typ od malička. Není to jednoduché, a ne vždycky se daří. Někdy člověk ani nemusí být tzv. na „bedně“. Mě osobně soutěžení vždy velmi naplňovalo.

9. Jaký vliv má podle Vás každoročně organizovaná soutěž ExpertStyle/StudentStyle na rozvoj kadeřnického odvětví v České republice?

Domnívám se, že tato soutěž jistě ovlivní kvalitu kadeřnické práce a kvalitu lidí, kteří budou práci v provozovnách StudentStyle provádět. Já osobně tvrdím, že když soutěž začíná čistě od studentů, od učňů, je to jediná možná cesta, jak vychovávat nové kadeřníky a kolegy – v určitém společenství, kde bude možnost kariérního růstu. Vliv soutěže je tedy jedině pozitivní.

10. Co byste doporučil nebo popřál organizátorům soutěže? A co samotným účastníkům?

Organizátorům - Protože vím, jak je to těžké – už samotná organizace soutěže je finančně neuvěřitelně nákladná a nejsou to prostředky, které by se ihned vracely, jde o investici do budoucna – tak bych organizátorům popřál, aby finance vydržely, aby vydržela chuť a aby se vynaložené vrátilo, a to nejen v penězích, ale i na pocitu, že něco udělali pro kadeřnictví jako takové.

Účastníkům – Samotným účastníkům bych vzkázal, ať se nevzdávají, ať na sobě pracují. Každý nemůže být první, to je jasné. Já osobně vím, že když se lidé nenechají odradit, budou soutěžit a pracovat na sobě, tak zcela jistě dosáhnou dobrých výsledků. Znám takové, kteří se na soutěžích na předních příčkách umístili teprve až na několikátý pokus. Samozřejmě, najdou se lidé, kteří řeknou: „Je to nespravedlivé, já už tam nejdu.“ Nekoukají na sebe, hledí na okolí. Ale jedině když budou lidé na sobě pracovat, a já jim budu držet palce, tak se mezi prvními umístí.

11. Můžete se pokusit stát se na chvilku prorokem a odhadnout (nebo to možná již víte), jaké tendence budou převažovat v novém roce ve Vašem oboru?

V současné době se nedá říct, že by byl nějaký jeden módní trend, protože co módní dům, co prestižní kadeřnictví, které ve světě nějakým způsobem určuje trendy, to nový nápad. Mně se vždy celkem dařilo být u nás trošku takovým pokrokem. Když jsem začal něco stříhat, ono se to za tři roky stalo populární. Je to i proto, že se řemeslu věnuji již nějakou dobu a spirálově se vše vrací – jak oblečení, tak i kadeřnictví. Těžko už jde vymyslet něco, co se týká tvarů. Máme ale jiné materiály, které nám dovolují vytvářet různé textury a barvy – například neonové letní barvy. Já osobně jsem dnes pro luxus, eleganci a klasiku.

12. O čem sníte?

To už si nechám pro sebe. V oboru kadeřnictví bych si přál, aby sloužilo zdraví a abych tak mohl ještě dlouho v tomto oboru pracovat.